Back to Question Center
0

Semalt Expert: Екстрактор на веб-страници - врвен совет

1 answers:

Правото алатки може да го олесни оптимизирањето на вашиот сајт за оптимизација и измамува голема количина на податоци погодно. Една таква алатка е SEO Spider Tool. Оваа програма им помага на преглед на страницата и ги идентификува недостатоците кои го оштетија вашиот пребарувач пласман. Оваа мала десктоп апликација може лесно да се преземе и инсталира локално на вашиот персонален компјутер, Linux или Mac уред. Таа ќе индексира и анализира врски на вашиот сајт, слики, CSS-датотеки и други податоци за цели на оптимизација. Исто така ќе го ревидира вашиот блог или веб-сајт, заштедувајќи тони работа и време, бидејќи рачното анализирање може да потрае многу денови и може да биде предизвик за секого.

1. Преземи и инсталирај:

SEO Spider Tool е достапен за Mac, Linux, Ubuntu и Windows и е потполно бесплатен. Меѓутоа, бесплатната верзија доаѓа со ограничени карактеристики, а купувањето на лиценца ќе ви овозможи да додадете повеќе URL адреси за да бидат индексирани и анализирани. Тоа е корисно за двете основни и напредни веб-страници и е совршено за не-програмери. Можете веднаш да ја преземете оваа бесплатна верзија од Google Play Store или друга слична онлајн продавница и да ја инсталирате.

2. Пребарувајте или извлекувајте веб-страница:

Откако ќе го преземете и инсталирате, следниот чекор е да го вметнете URL-то во полето за пребарување за целите на индексирање. Прво, ќе мора да внесете URL-то заедно со неговиот HTTP или https код и кликнете на копчето Start..Ако сте заинтересирани да индексирате дополнителни домени, ќе треба да ја активирате опцијата "Поправете ги сите поддомени" под Конфигурацијата> Површина на пајакот. Врз основа на големината на вашиот сајт, процесот на индексирање и извлекување може да потрае неколку минути.

3. Проверете ги пренасочувањата:

Треба да почнете да ги проверувате сите пренасочувања за можните грешки и да ги отстраните што е можно побргу за да продолжите да работите без никакво прашање. Главните пренасочувања се 301 и 302. Потоа, исто така, ќе се сретнете со 404 и 505 грешки кои се појавуваат кога ќе ги посетите страниците што всушност не постојат.

4. УРЛ адреси:

Со алатката SEO Spider, можете да ги анализирате сите URL адреси и да извлечете корисен текст или слики врз основа на вашите барања. Сите тие работи се зачувуваат во панелот за URL. Осигурајте се дека сте ја провериле должината на URL-то со сортирање на неговите колони и треба да ги проверите сите филтри за ASCII карактери, подвлеки, големи букви, дупликат и динамична содржина или URL адреси.

5. Страна Наслови:

Следна, оваа алатка ќе ви помогне да ги проверите насловите на страницата. Осигурајте се дека сите ваши страници имаат уникатен наслов, така што оваа програма може да ги избрише корисни информации за вас без никакво прашање. Исто така треба да го внесете основното клучен збор во насловот на страницата, така што анализата започнува веднаш и сите грешки се фиксираат автоматски.

6. Мапа на XML:

Можете да ја користите алатката SEO Spider за генерирање на XML Sitemaps. Овој тип Sitemaps го користат Google, Бинг и Јаху за да пребаруваат релевантни содржини. Патоказот ќе им помогне на пребарувачите да пребаруваат или да екстрахираат вашиот сајт без никаков проблем. Можете лесно да ја промените оваа функција и да ја промените фреквенцијата на некои страници врз основа на вашите барања Source .

December 8, 2017