Back to Question Center
0

SEO линкови - да се купи или не?

1 answers:

Нема потреба да се каже дека преземање на одлука за изградба на природни и органски оптимизација линкови или да ги купите, наместо тоа е само до вас. Но, ајде да се соочиме со тоа - добивањето платени линкови за вашата веб-страница не е само деликатна, туку навистина опасна работа. Се разбира, може брзо да се добијат некои платени оптимизација линкови и да ги купите со леснотија, на пример само од првиот провајдер видел на интернет. Значи, мислите да купите некои квалитетни линкови за вашата веб-страница, нели? И постапувајќи така, верувам дека подобро е да бидете свесни за тоа со што ќе се соочите. Не е важно, дали сакате да добиете брза победа која се занимава со вашите колеги во оптимизација доволно паметни за да изградите PBN (приватен блог мрежа). Веројатно ќе поставите неколку лични профили на социјалните медиуми за целите на градење врски. Или, можеби и вие би требало да бидете со тежини на добрите и лошите страни за да ги задржите само линковите преку оптимизација за SEO или да ги купите наместо тоа - подобро би ми верувате, како што видов. Јас се осмелувам да кажам дека веројатно сите платени договори за подобрување на оптимизација на веб-страницата скоро секогаш носат само привремени резултати, освен ако таквиот ранг напредок е заработен со навистина тешка и одземаат многу време работа. Всушност, обидот да се измами со Google значи дека неизбежно ќе се соочиш со казна, така што твојата тековна ранг-листа или ќе биде уништена или дури уништена. Мислам на крајности кога сè завршува и целата веб-страница добива клоца од индексот за пребарување засекогаш. Тоа е зошто, ако не се чувствувате сигурни што да направите со оптимизација линкови - да ги купите или не - тука е сè што треба да знаете, накратко. Значи, ако сеуште размислувате за платени линкови, погрижете се да ги земете предвид следните куршуми:

seo backlinks buy

Прекршување

дека купувањето на линкови е против главните упатства за веб-администратори создадени од самиот Google. Тоа е првото нешто што треба да го знаете, и верувам дека оваа причина е веќе доволно добра за да ве натера да се премислите.

Забранети шеми

  • купување (продавање) линкови кои успешно ја положиле потврдата на Page 2
  • размена со директни врски, или добивање мислења со линкови во замена за пари, други линкови, и сè друго дефинитивно комерцијална природа;
  • навидум природни врски размена, и сите други сомнително масовно или премногу брзо вкрстено поврзување операции;
  • статија маркетинг или гости објавува злоупотреба на скала, обично вклучувајќи линкови вградени со клучни зборови богата сидра;
  • аплицирање за било кој автоматски онлајн алатки, програми или услуги за цели за генерирање на линкови.

seo backlinks

Крајна линија

Вообичаено, веројатно секој обид за трик, манипулирање или злоупотреба со главните пребарувачи (како самиот Google) е потенцијална повреда на главните правила на играта. Тоа е зошто прави какви било работи споменати порано е силно пожелно и дефинитивно не се препорачува, освен ако не сакате да страдате од брз ранг казна. Се разбира, некои веб-администратори, сопственици на сајтови, па дури и SEO експерти докажуваат дека се подготвени и подготвени да се коцкаат со нивните онлајн проекти. Но, тука е крајна линија - платените линкови чинат многу пари. И на крајот на краиштата, купувањето нив за вашата веб-страница или блог може да ве чини многу повеќе од пари Source .

December 22, 2017