Back to Question Center
0

Семалт експерт елаборира на формата Калдера, најмоќниот приклучок за веб-страниците на WordPress

1 answers:

Контакт-формата спам е иритирачки и досадни и предизвикува многу безбедносни ризици за вашиот блог или веб-сајт. Значи, блокирање на спам и одржување на вашата контакт форма безбедно треба да ви биде главен приоритет ако користите Калдера Форми. Artem Abgarian, менаџер за менаџер за успех на клиентите Semalt , објаснува дека за да овозможите сеопфатни и моќни програми за заштита од спам за формуларот за контакт, прво треба да создадете сосема нова форма. Откако ќе се направи, анти-спам алатката ќе работи за да ги задржи вашите форми слободни од спам и бот напади.

Што да направите ако добиете спам со Калдеро Формус?

Ако го користите стандардниот додаток за мед додаток со вашите Caldera Forms и не работи правилно, постојат неколку начини за веднаш да се ослободите од спем-пораката:

  • Пред сè, треба да претпочитате да користите добро управувани и организирани блокатори на WordPress, кои осигуруваат да ги блокираат сите ботови и пајаци да не стигнат до својата веб-страница. Ви предлагаме да го користите WPEngine и Pantheon во овој поглед.
  • Можете исто така да ги користите услугите за е-пошта кои автоматски го блокираат спам. Ви предлагаме Caldera Forms Pro за формите на Caldera и SendGrid за сите други пораки..
  • Користењето на анти-спам додаток е исто така добро да се оди со. Постојат стотици илјади анти-спам додатоци во вашиот Wordpress Plugin Directory, и можете да изберете релевантен приклучок и да ги инсталирате што е можно поскоро.

Што е со полето reCaptcha?

Исто така е добро да се добие reCaptcha и да се спречи коментари за спам на вашата веб-страница. Ова можеби не функционира правилно со формите на Caldera, па ќе треба рачно да ги прилагодите неговите поставувања. Тоа е безбедно да се каже дека reCaptcha е помалку ефикасен и корисен од стандардните анти-спам додатоци споменати подолу.

Caldera Forms Anti-Spam:

Ако имате веб-страница на WordPress, мора да го инсталирате овој приклучок што е можно поскоро за да ги спречите Caldera Forms од спам и вируси. Ова е user-friendly и веб-пријателски приклучок кој е бесплатен и доаѓа со десетици функции. Користејќи го, можете да добиете пристап до детални инструкции за тоа како да развиете прекрасна форма за контакт. Овој приклучок нуди градители на форма на влечење и спуштање, опции за преглед во живо, шаблони за забрзување на креирањето на формите и помага во создавање на одзив за форми во рок од неколку секунди.

Clean Anti-Spam:

Овој додаток на WordPress може лесно да се интегрира со вашите Caldera Forms и помага да се спречи спам во делот за коментари. Најдобриот дел е тоа што доаѓа во двете бесплатни и премиум верзии; тоа значи дека бесплатната верзија е добра за малите бизниси и приватните блогови, а премиум верзијата е одлична за големите веб-страници и онлајн брендовите. Опцијата за гравитациски форми може да биде овозможена за уредување на вашите постоечки форми и да им даде моќен и извонреден изглед.

Анти-спам пчела:

Тоа е сеопфатен и корисен WordPress приклучок за Caldera Forms. Обезбедува бесплатни анти-спем-услуги и има милиони активни инсталации на интернет. Контактниот формулар 6 исто така може да се уредува користејќи го овој приклучок и е лесен за користење. Освен тоа, постојат многу наставки кои се достапни за корисниците, и можете да го прилагодите овој приклучок според вашите барања и очекувања. Таа исто така ја вклучува поддршката за reCaptcha и може да ви помогне да ја поднесете поднесената форма на Ajax Source .

November 30, 2017