Back to Question Center
0

Semalt: Како да го блокирате WordPress спам ботови? - Супер водич

1 answers:

Спам ботови може да биде многу тврдоглав кога станува збор за генерирање на корисни статистики за вашиот веб-сајт. Тие ги искривуваат вашите аналитички информации, носат погрешни податоци, како и намалувањето на многу спам-врски во делот за коментари. За среќа, Frank Abagnale, водечки специјалист од Semalt , знае како да се елиминира спам од WordPress од вашата веб-страница на WordPress.

Spambots

Spambots се малициозни програми кои се направени за извршување на бројни интернет измами. Овие програми бараат да креираат е-мејл листи за ширење на нивните алатки преку спам-пораки до други корисници. Откако ќе ја измамат жртвата да ги кликнат, корисничкиот компјутер функционира под командите на напаѓачот. Спам ботови се обидуваат да се регистрираат за лажни кориснички сметки, да ги нарушат податоците од анализата, како и да крадат кориснички информации. Елиминирањето на овие ботови е од суштинско значење.

Зошто треба да се елиминираат WordPress спам ботови

Луѓето што развиваат веб-страници имаат потреба од дигитален маркетинг еднаш. Со спам-ботови во извршување, напорите за дигитален маркетинг не можат да бидат можни. Луѓето имаат тенденција да страдаат бројни прашања во врска со ефектите од спам-ботови. На пример, спам-ботови ги искривуваат податоците на вашиот веб-сајт што доведуваат до лажни информации како што се:

  • Висока стапка на отскокнување
  • Пренасочување сообраќај од многу сајтови
  • Времетраење на седницата од 0 секунди
  • Лажни демографски податоци
  • Посети за лажна страница

Како резултат на тоа, идните маркетинг планови не можат да се извршат. Покрај тоа, други дигитални планови како SEO се негативно погодени..На пример, лажните веб посети доведуваат до неуспех во рангирањето. Вашето релевантноста на содржината се намалува, бидејќи другите ранг-фактори продолжуваат да не успеваат.

Spambots, исто така, може да донесе бројни спам врски во делот за коментари на вашата веб-страница. Вашите корисници можат да паднат поради нивните фишинг-напади. Тие имаат тенденција да реагираат брзо на прашања кои можат да направат корисник да мисли дека се легитимни корисници. Како резултат на тоа, тие можат да возат сообраќај кон нивните домени и со тоа да влијаат на вашето рангирање.

Како да се запре WordPress спамботови

Лесно е да ги спречите овие ботови пристап до вашата веб-страница. Преку примена на некои поставувања, може да бидете во можност да примени соодветни безбедносни мерки за да се осигурате дека само посетителите на човекот ќе дојдат на вашата страница. Некои приклучоци исто така можат да донесат дополнителна заштита од ефектот на спамботите. Некои од начините за избегнување на спам-ботови вклучуваат:

1. Инсталирање додатоци од интерес

За некои корисници, од суштинско значење е да инсталирате некои индивидуални приклучоци кои можат да ги заштитат нивните веб-страници од спам. На пример, приклучокот како обичен спамер за реферација на спам може да ги спречи корисниците да испраќаат спам на вашата e-mail адреса. Приклучокот како блок-блок може да ги спречи ботови кои доаѓаат од некои од критичните домени за спам

Со оглед на изворот на вашите додатоци е од суштинско значење. Некои приклучоци можат да извршат злонамерни ефекти на вашиот веб-сајт, предизвикувајќи значителни ефекти на спам. Еден безбеден приклучок може да биде блок аналитички спам од WordPress. Овој приклучок го блокира сообраќајот што потекнува од доменот на спам за анализа на Google анализи

2. Контролирање на делот за коментари

Во некои безбедносни случаи, можеби ќе треба да ги блокирате ботови за спам за WordPress кои спаѓаат во делот за коментари. Можете да ги користите приклучоците за да управувате со ботови на коментари од прикажување на вашите коментари за WordPress. За рачно контролирање на коментарите, одете во подесувањата за дискусија. Еве, можете да ги уредувате или поставите лицата кои треба да коментираат на вашата веб-страница Source .

November 30, 2017